Skambinkite mums

(8 46) 45 17 18

(8 46) 47 07 67

Rašykite mums
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas

Stambių atliekų į aikštelę vežti neskubama

Gargždų pramonės rajone jau antrą savaitę veikia stambių gabaritų atliekas nemokamai priimanti aikštelė. Ilgai lauktas statinys Klaipėdos rajone atsirado tradiciškai – finansavimą skyrė Europos Sąjunga. Bet kokias didesnes atliekas – senus baldus, buitinę techniką, po statybų atlikusius plytgalius, medieną, stiklą, plastiką ir kt. – nuo šiol privalu vežti į modernią aikštelę. Tačiau aikštelės darbuotojui kol kas nuobodu – praėjus savaitei nuo atidarymo čia buvo atvežtos vos trys panaudotos padangos.

Per savaitę – 3 padangos

Antradienį didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje apsilankę „Bangos“ korespondentai klientų apgulties neišvydo. Aikštelės darbuotojas prasitarė sulaukiantis gerokai daugiau smalsuolių skambučių nei realiai atvežančiųjų šiukšles. Nuo vasario 4 dienos veikiančioje aikštelėje per savaitę buvo atvežtos vos trys padangos. „Žmonės daugiausia klausia, kur ta aikštelė yra. Sako, kad būdami vietiniai nelabai supranta, kaip tokį adresą rasti. Kol kas nėra jokių nuorodų, vedančių į aikštelę, todėl žmonėms pasakoju paprasčiau – reikia važiuoti Gamyklos gatve, pravažiuoti UAB „Mars Lietuva“ ir kairėje kelio pusėje pasukti į žvyrkelį, vedantį įmonių „Liskandas“ ir „Dolena“ link“, – maršrutą žioplinėjantiesiems taip nupasakoja aikštelės darbuotojas Almantas Vaitkus.

Jis teigė sulaukiantis nemažai smalsaujančių gyventojų. Skambinama, ar priimamas šiferis, tačiau tokius interesantus tenka nuvilti – priimamos tik mažą kiekį asbesto turinčios atliekos. Kartą paskambinusi moteriškė irgi nusivylė, kad atvežus metamus lauk drabužius už juos nebus sumokėta. Nemokama čia ir už atvežtas metalo atliekas. Tiesa, nelabai tikimasi kada nors užpildyti jam skirtą konteinerį, mat netoliese apstu metalo supirktuvių.

Įmonėms vartai uždaryti

Atliekas į aikštelę vežti gali tik fiziniai asmenys, tačiau šis nuosprendis netenkina įmonių. Žurnalistams besidomint aikštele, į ją atvykęs vienos stiklo apdirbimu užsiimančios įmonės vadovas širdo, kad brangia stiklo žaliava neįmanoma atsikratyti. „Kvadratinis metras žaliavos kainuoja apie 100 Lt, tačiau atliekų ne tik nesuperka, bet net nepriima į šiukšlyną. Yra tarnybų, kurios teiktųsi atvažiuoti ir paimti stiklą, jei jo turėtume 10 tonų“, – stebėjosi verslininkas. Jis neslėpė ketinimų turimą grūdintą stiklą vežti kaip fizinis asmuo. Tačiau turimu kiekiu greičiausiai užpildys visą konteinerį. „Puikiai žinau, kaip daro langų gamybos įmonės – atlikusį stiklą trupina ir meta į buitinius ar rūšiavimo konteinerius stiklui“, – praktika pasidalijo verslininkas.

Atsiradus stambių atliekų priėmimo aikštelei, griežtesnės sankcijos laukia tų, kurie baldus, techniką ir kitokias stambias atliekas paliks prie konteinerių ar gamtoje. Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys priminė, kad dar 2011 m. priimtos Savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklės, už kurių pažeidimą Administracinės teisės pažeidimo kodeksas numato įspėjimą arba baudą nuo 10 iki 2 000 Lt.

Apstatys visą regioną

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Gargžduose įrengta pramonės rajone – Geležinkelio Pylimo g. 6. Tokios pat stambiagabaričių atliekų aikštelės jau atsirado ar dar atsiras Klaipėdoje, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Klaipėdos, Šilutės, Skuodo rajonuose. Iš viso regione bus įrengta 10 tokių stambiagabaričių atliekų aikštelių ir 7 kompostavimo aikštelės.

Į valstybinę atliekų tvarkymo sistemos reformą orientuotas projektas vertas 18 mln. Lt. Jį įgyvendina Klaipėdos regiono tvarkymo centras (KRATC). Darbai finansuojami iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo (apie 15 mln. litų), valstybės biudžeto (apie 0,3 mln. litų) bei KRATC lėšomis (daugiau kaip 3 mln. litų). Įrengti aikštelę Gargžduose kainavo 650 tūkst. Lt.

Į didelių gabaritų aikštelę rajono gyventojai gali atvežti ir nemokamai palikti buitinės elektros bei elektroninės įrangos atliekas, naudotas padangas, nebereikalingus tekstilės gaminius, dienos šviesos lempas, tepalus, baldus, mišrios statybos ir griovimo atliekas ir kita. Tačiau akcentuotina, kad atliekas čia vežti gali tik fiziniai asmenys, bet ne įmonės. Visos atliekos priimamos nemokamai, tačiau gyventojams Savivaldybė yra numačiusi metines jų kiekio kvotas.

Išlaikymas – Savivaldybės rūpestis

Aikštelės administravimo išlaidas dengti teks Klaipėdos rajono savivaldybei. Tačiau Savivaldybės VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus stebisi sprendimu, kad KRATC'ui rajonas turi padengti ne tik esamos aikštelės išlaikymo išlaidas, bet ir kompostavimo aikštelės išlaikymą Vėžaičiuose, kuri dar net neįrengta. „Dėl šios aikštelės atsiradimo tebevyksta diskusijos, nes tam priešinasi gyventojai. Tačiau KRATC teigia aikštelę atidarysiantis šių metų birželį. Nors jos dar nėra, jau gavome sąskaitą už jos išlaikymą. Skaičiuojame, kad abiejų aikštelių išlaikymas per mėnesį mums vidutiniškai kainuotų 27 451 Lt. Suma skaičiuojama pagal tą atliekų kiekį, kurį rajonas per mėnesį atveža į Dumpių sąvartyną“, – metodiką paaiškino R. Martinkus.

Direktorius informavo, kad aikštelių išlaikymo kaštai ženkliai sumažėtų, jei aikšteles eksploatuotų ne KRATC, o pati Savivaldybė. Todėl politiniame lygmenyje svarstoma, ar nebūtų verta aikšteles iš KRATC perpirkti.

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje priimamos naudotos padangos, statybinės bei griovimo atliekos; medienos, tekstilės antrinės, nepavojingos elektros ir elektronikos įrangos atliekos, taip pat buityje susidarančios pavojingos atliekos (dienos šviesos lempos, užterštos cheminėmis medžiagomis, įvairios pakuotės, baterijos, tepalų filtrai bei atliekos, kuriose yra gyvsidabrio).

Per metus vienas Klaipėdos rajono gyventojas į didelių gabaritų surinkimo aikštelę gali pristatyti ne daugiau kaip 5 naudotas padangas, kurių skersmuo ne didesnis nei 118 cm, 250 kg statybinių bei griovimo atliekų. Iš turinčiųjų statybos leidimus ir vykdančiųjų didelės apimties statybos darbus (nauja statyba, rekonstrukcija) bei atvežusiųjų statybines atliekas jos nebus priimamos ir pažymos dėl statybos atliekų atidavimo nebus išduodamos. Tokių apimčių atliekas už nustatytą mokestį priima ir pažymas išduoda Dumpių regioninis sąvartynas.

Atliekų turėtojas privalo užtikrinti, kad iš pristatytų atliekų bei jų pakuočių netekėtų jokie skysčiai, pervežamos atliekos nedulkėtų ir nevirstų iš transporto priemonės ar per priekabos bortus. Pakuotės forma turi netrukdyti vizualiai nustatyti atliekų rūšį. Visos atliekos sveriamos svarstyklėmis, jų kiekis registruojamas atliekų susidarymo apskaitos žurnale.

Buityje susidarančių pavojingų atliekų priėmimas vykdomas pavojingų atliekų laikymo konteineryje-pastate. Priimamų skystų pavojingų atliekų pakuotė turi būti sandari. Atvežus atliekas, kurių priėmimui taikomi apribojimai, privaloma pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Draudžiama priimti metalo atliekas, kurioms nustatoma viršnorminė radiacija. Taip pat draudžiama atliekų rūšis maišyti tarpusavyje.

Kas daroma su aikštelėje paliktomis atliekomis? Didžiosios atliekos (seni baldai, langai, durys, dviračiai ir kt.) išardomi dalimis, kurios dedamos į atskirus konteinerius. Minkštoji baldų dalis, dažytas medis šalinami sąvartyne; švari mediena vežama kompostuoti; metalo laužas perduodamas superkančioms įmonėms. Pavojingos atliekos perduodamos pavojingų atliekų tvarkytojams. Antrinės žaliavos ir naudotos padangos perduodamos perdirbėjams. Surinktos naudotos elektros ir elektronikos įrangos atliekos atiduodamos saugiai perdirbti. Statybos ir griovimo atliekos išvežamos į Klaipėdos regioninį sąvartyną.

Didelių gabaritų surinkimo aikštelėse atliekos iš gyventojų yra priimamos nemokamai. Kaštai padengiami iš Klaipėdos rajono savivaldybės Vietinės rinkliavos už komunalines atliekas surinkimo biudžeto. Prašome visų gyventojų aktyviai naudotis didelių gabaritų surinkimo aikštelių teikiamomis priėmimo sąlygomis, nepalikti prie visuomeninės paskirties konteinerių buities apyvokos daiktų, ypač – naudotų padangų. Prašome gyventojus visada informuoti apie pastebėtas paliktas šiukšles ir jų šeimininkus tel. (8 46) 451718 arba el. paštu info@gargzdusvara.eu

Didelių gabaritų surinkimo aikštelė dirba antradieniais-penktadieniais 10–19 val. Šeštadieniais 10–14 val. Sekmadienis ir pirmadienis - nedarbo dienos. Informacija teikiama telefonu 8 630 08897.

Jolanta VENSKUTĖ

Naujienlaiškis

Registruokites ir sužinokite visas Gargždų švaros naujienas pirmieji