Artėjančios šventės be didelio kiekio atliekų
Artėjančios šventės be didelio kiekio atliekų
2020 11 30Artėjančios didžiosios metų šventės dažnai neįsivaizduojamos be didelio kiekio dekoracijų, dovanų pirkimo, didelio kiekio maisto pirkimo, tačiau dažnai nesusimąstoma, kad pasibaigus šventiniam laikotarpiui visa tai tampa atlieka. Pastebima, kad šventiniu laikotarpiu gyventojai išmeta ketvirtadaliu daugiau atliekų nei įprastomis dienomis. Pošventiniu laikotarpiu man visuomet akis užkliūna už perpildytų atliekų konteinerių. Ir visa tai dėl mūsų neatsakingo vartojimo. Dovanų pakavimo popierius, dirbtinio sniego flakonėliai, įvairios dekoracijos, perdegusios kalėdinės lemputės, tušti buteliai, maisto atliekos ir eglutės – tik dalis atliekų, kuriomis perpildomi konteineriai.
Šiuo laikotarpiu prie aplinkos teršimo prisideda ne tik patys gyventojai, bet ir įmonės, parduotuvės, prekybos centrai, kurie savo vitrinas, lankytojų sales puošia vienkartinio plastiko dekoracijomis, kurios vėliau patenka į komunalinių atliekų konteinerius, o dar vėliau į sąvartynus. Aplinkos ministerija skatina visas įmones šiuo šventiniu laikotarpiu elgtis atsakingai ir kuo mažiau teršti aplinką ir rinktis alternatyvias gamtai draugiškas šventines dekoracijas.
Tausojančio vartojimo, atliekų prevencijos skatinimas, visuomenės švietimo ir sąmoningumo didinimas, gaminių pakartotinio naudojimo skatinimas, neigiamo poveikio aplinkai mažinimas yra vieni iš pagrindinių Lietuvos atliekų tvarkymo strateginių tikslų. Įgyvendinant šiuos tikslus daug dėmesio skiriama atliekų susidarymo ir tvarkymo problemoms spręsti. Todėl Aplinkos ministerija artėjant žiemos šventėms skatina atkreipti Lietuvos savivaldybių ir prekybos įmonių dėmesį į šventiniu laikotarpiu naudojamų dekoracijų ir kitų gaminių tvarumą.
Pasaulyje, ir Lietuvoje daugėja vienkartinių plastikinių gaminių, kuriuos panaudojus šie greitai virsta atliekomis. Vienkartiniai plastikiniai gaminiai teršia aplinką ir daro neigiamą poveikį žmonių sveikatai, nėra pritaikyti naudoti pakartotinai ar tinkami ekonomiškai ir efektyviai perdirbti, todėl prarandama vertinga plastiko medžiaga, kuri galėtų būti grąžinta į ekonomiką.
Atsižvelgdami į tai, raginame organizuojant šventes, puošiant viešąsias ir prekybos vietų erdves, rinktis tvaresnes, ilgaamžiškesnes ir aplinkai draugiškesnes alternatyvas, kurios padėtų spręsti vienkartinio plastiko gaminių atliekų gausėjimo ir sudėtingo tvarkymo problemą ir sumažinti vienkartinių plastikinių gaminių atliekų kiekį.