Naujienos

Nematoma tarša: tūkstančius tonų teršalų sukuriame net neišeidami iš namų

2020 12 17

Šiandien, lapkričio 23 d. prasideda Europos atliekų mažinimo savaitė. Mažindami atliekų kiekius vairuojame elektromobilius, stengiamės mažinti plastiko vartojimą, rūšiuojame ir kitaip prisidedame prie aplinkos išsaugojimo. Pasirodo – viso to gali nepakakti, nes didelės, nors ir nematomos, taršos kaltininkus galime rasti savo namuose ar net rankinėje. Tai – kiekvieno šiuolaikinio žmogaus gyvenimą palengvinantys išmanieji telefonai ir kompiuteriai. Kviečiame kartu susipažinti su naujos kartos, nematoma tarša ir sužinoti, kaip ją galima sumažinti.

Nematoma tarša – matomos pasekmės

Dešimčių el. laiškų per dieną siuntimas, greitas skambutis į „WhatsApp“, kelių nuotraukų siuntimas „Messenger“ ar vaizdo klipo peržiūra „YouTube“ – skaitmeninio kasdienio gyvenimo dalis visame pasaulyje. Kiekvienam iš mūsų tai gali būti „tik viena nuotrauka“ arba „vos kelios minutės vaizdo įrašo“, tačiau viską sudėjus mūsų bendras interneto srautas neigiamai veikia klimatą.

Norėdami mažinti taršos, atliekų, vis daugiau dalykų ir procesų skaitmenizuojame – pavyzdžiui, vietoj dokumentų spausdinimo renkamės jų saugojimą kompiuteriuose ar internetinėse talpyklose. Tad nenuostabu, jog internetas ir skaitmeninės technologijos mums asocijuojasi su dematerializacija. Tačiau tai tik iš dalies yra tiesa, nes iš tiesų internetas yra didelė, fizinė infrastruktūra, kitaip tariant, jis – ištisas kabelių, duomenų centrų, serverių tinklas. Apskaičiuota, kad interneto energijos ir anglies dvideginio pėdsakas (angl. carbon footprint) neužilgo viršys tą, kuris yra sukuriamas visame pasaulyje vykstančių turistinių kelionių metu.

Anglies dvideginio pėdsakas sukelia šiltnamio efektą ir yra siejamas su tiesiogine bei netiesiogine žmogaus veikla. Dažniausiai kalbėdami apie taršą įsivaizduojame gamyklas, automobilių išmetamąsias dujas ir kitus akivaizdžius šaltinius. Tačiau tokie kasdieniai veiksmai kaip elektroninių laiškų siuntimas, naršymas internete, paieškos variklių naudojimas ar duomenų saugojimas taip pat yra nematoma, tačiau itin skaudžiai aplinkai galinti kainuoti tarša.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-12-17 14:32